rejestracja@blumedica.pl

Lakierowanie i lakowanie zębów


Zabieg lakierowania zębów jest często mylony przez pacjentów odwiedzających gabinet stomatologiczny z procedurą jaką jest lakowanie zębów. Są to dwa różne, choć nierozłączne zabiegi profilaktyki próchnicowej.

Lakowanie zębów polega na oczyszczeniu przez stomatologa lub higienistkę powierzchni zęba specjalną pastą, a następnie jego osuszeniu i wytrawieniu. W naszym gabinecie wytrawiacz nazywamy żartobliwie cytrynką ponieważ daje on charakterystyczny, kwaśny posmak. Na koniec stomatolog nanosi specjalny lak uszczelniający bruzdy zęba.
 

Lakowanie zębów – stomatolog Poznań

 
Profilaktyka próchnicowa i edukacja pacjentów są szczególnie ważne w przypadku dzieci. Lakowanie zębów to świetny pretekst na pierwszą wizytę adaptacyjną dziecka u dentysty.

Lakowanie zębów to zabieg bezbolesny i krótki – pozostawia dzieciom miłe wspomnienia z wizyty w gabinecie stomatologicznym, przez co daje dużą szansę na kolejne wizyty u stomatologa bez strachu i z uśmiechem na twarzy. Lakować można zarówno zęby mleczne, jak i zęby stałe.

W gabinecie stomatologicznym Blumedica Suchy Las / Poznań przy ul. Obornickiej 85 (Galeria Sucholeska) wyznajemy zasadę, że ,,lepiej jest zapobiegać niż leczyć”. Zapraszamy do rejestracji i konsultacji z naszymi specjalistami, którzy wykonają profesjonalny zabieg lakowania zębów.

Zapraszamy do KONTAKTU
 

Lakowanie zębów – na czym polega i kiedy wykonać

 
Jak tłumaczą eksperci – zęby mleczne warto lakować ponieważ zawierają bardzo mało składników mineralnych, co czyni je podatnymi na działanie bakterii. Mleczaki warto zalakować gdy tylko wyrżną się z dziąsła.

Zabieg lakowania zębów stosuje się w profilaktyce próchnicy bruzd i szczelin zębów bocznych w których nie ma jeszcze zmian próchnicowych, ale istnieje ryzyko ubytku.

Do lakowania kwalifikuje się zęby zdrowe, bez próchnicy lub z przebarwieniem bruzd. Najczęściej są to pierwsze zęby trzonowe stałe (tzw. szóstki), które poprzez swoją budowę fizjologiczną są podatne na próchnicę. Głębokość oraz kształt bruzd zębów stanowi utrudnienie, aby prawidłowo czyścić zęby.

Bruzdy zębów stałych powinny być zalakowane najlepiej już od czwartego miesiąca po ich wyrznięciu. Osobom dorosłym zaleca się dodatkowo lakowanie zębów mądrości – tzw. ósemek.

lakowanie zębów poznań

Zabieg lakowania zębów Poznań

 
Zabieg lakowania zębów jest mało inwazyjny i bezbolesny. Lakowanie jednego zęba trwa kilka minut dlatego często podejmuje się decyzję o zalakowaniu kilku zębów podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologa.

Lakowanie polega na oczyszczeniu przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną powierzchni zęba specjalną pastą, osuszeniu i wytrawieniu. W naszym gabinecie wytrawiacz nazywamy żartobliwie cytrynką ponieważ daje on kwaśny posmak. 🙂

Następnie nanosi się lak uszczelniając bruzdy zęba. Lak szczelinowy jest preparatem o płynnej konsystencji, zapływa na bruzdy i szczeliny oraz zagłębienia na powierzchni żującej zęba. W ten sposób eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach i zmniejszamy ryzyko próchnicy.

Wygląd laku przypomina „plombę”. Warto kontrolować zalakowane zęby, ponieważ lak na skutek siły mocnego nagryzania albo w procesie wyrzynania się zębów może ulec odkruszeniu i nie będzie już spełniać swojej funkcji. Zaleca się kontrolę co 6 miesięcy.
 

Lakierowanie zębów Poznań

 
Dopełnieniem profilaktyki próchnicowej jest fluoryzacja czyli lakierowanie zębów. Lakierować można zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Dzieciom zaleca się lakierować zęby co 3 miesiące, a dorosłym co 6 miesięcy.

Fluoryzacja poprzedzona jest profesjonalnym oczyszczeniem zębów. Zabieg lakierowania zębów poprzedzają skaling, piaskowanie lub oczyszczanie zębów specjalną pastą . Po zabiegu lakierowania, zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów w jamie ustnej a tym samym na próchnice .

W naszym gabinecie stomatologicznym posiadamy dwa rodzaje fluoru. U dzieci zazwyczaj stosujemy fluor w miodowym kolorze – co pozwala lekarzowi na kontrolę ilości aplikowanego fluoru. Fluor ten jest całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego zagrożenia nawet przy przypadkowym połknięciu. U naszych dorosłych pacjentów aplikujemy fluor o białej barwie, który jest mniej widoczny .

Fluor wbudowuje się w szkliwo i tworzy barierę ochronną zęba. Po zabiegu fluoryzacji zaleca się nie jeść i nie pić przez godzinę oraz tego dnia wyjątkowo nie myć zębów. Fluor potrzebuje jak najwięcej czasu aby wbudować się w szkliwo i stworzyć barierę ochronną.

Do wykonania zabiegu fluoryzacji szczególnie zachęcamy pacjentów ortodontycznych, pacjentów cierpiących na suchość w jamie ustnej, z obnażonymi szyjkami zębów oraz u dzieci, które ukończyły 6 lat. W okresie wieku rozwojowego dziecka choroba próchnicowa może rozwinąć się nawet mimo codziennego szczotkowania.

Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego pacjentów zainteresowanych zabiegiem jakim jest profesjonalne lakierowanie i lakowanie zębów.

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas 607 382 487