rejestracja@blumedica.pl

Leczenie zębów w ciąży

Drogie Pacjentki – przyszłe mamy, czy pamiętacie jak ważne są zdrowe zęby w szczególnym okresie jakim jest ciąża? Poniższy artykuł przedstawia wskazówki dla przyszłych mam dotyczące właściwego dbania o jamę ustną oraz prezentuje kilka ważnych faktów związanych z leczeniem zębów w ciąży.

Choroby jamy ustnej a ciąża

Na początek warto nadmienić, iż choroby jamy ustnej mogą przyczyniać się do powikłań ciąży z porodem przedwczesnym i niską masą urodzeniową włącznie.

Próchnica jest chorobą zakaźną! Co to oznacza w praktyce? Jeżeli w trakcie okresu noworodkowego i niemowlęcego waszego dziecka macie ubytki w zębach to przekazujcie bakterie próchnicy swoim pociechom – zanim nawet pojawi się pierwszy ząbek. Zdrowe zęby rodziców to jedna z najważniejszych metod profilaktyki chorób jamy ustnej u małego dziecka.

W ciąży należy zadbać o swoje zęby i regularnie chodzić do dentysty. Warto w tym miejscu obalić mit o tym, że zęby w ciąży są słabsze i same się psują. Panująca opinia może mieć podłoże w tym, że kobiety ciężarne zmieniają często dietę, jedzą więcej i bardziej niezdrowo, pozwalając sobie na niezdrowe i słodkie zachcianki. Dodatkowo w I i II trymestrze ciąży wydzielana jest mniejsza ilość śliny, a także pojawią się wymioty które mogą mocno uszkadzać szkliwo.

Z perspektywy ginekologa i stomatologa wygląda to tak, że mniej niż połowa kobiet ciężarnych w Polsce chodzi do dentysty. Tymczasem jak zalecają eksperci – w ciąży powinno się odbywać wizytę u stomatologa raz w trymestrze, a najlepszym okresem do leczenia zębów jest II trymestr (co nie oznacza, że w I i III trymestrze leczenie jest niedopuszczalne).
ZOBACZ: PROWADZENIE CIĄŻY W BLUMEDICA
 

Znieczulenie zęba w okresie ciąży

Przyszłe mamy obawiają się czy z powodu ciąży w trakcie leczenia stomatologicznego możliwe będzie znieczulenie zęba. To kolejny mit! Współczesna stomatologia oferuje wiele bezpiecznych środków znieczulających dla kobiet ciężarnych! Znieczulenie zęba w ciąży jest możliwe.

Jak dbać o zęby w ciąży – porady stomatologa

Warto udać się do gabinetu stomatologicznego gdzie doświadczony lekarz dentysta czy profesjonalna higienistka doradzą jak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Stomatolog w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym:

  • ocenia stan jamy ustnej ze szczególnym uwzględnieniem przyzębia
  • informuje pacjentkę o szkodliwości występowania płytki nazębnej i wizualizuje obecność biofilmu poprzez wybarwienie
  • udziela instruktażu na modelu jak należy szczotkować zęby i oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, a także dobiera rodzaj szczoteczki do zębów oraz technikę szczotkowania poprzez ocenę i kontrolę zabiegu szczotkowania przez pacjenta
  • dobiera bezpieczną pastę zawierającą fluor oraz antyseptyk, a także płyn do płukania jamy ustnej
  • przekazuje informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu w ciąży oraz wskazówki dietetyczne dotyczące spożywania pokarmów próchnicotwórczych
  • umówi wizytę kontrolną lub ustali plan leczenia zębów

Zdjęcie RTG zębów w ciąży – czy jest bezpieczne?

Jeśli chodzi o temat zdjęcia RTG w okresie ciąży, to z pomocą przyszłym mamom przychodzi nowoczesna technologia. Wiele badań wskazuje, że wykonanie zdjęcia RTG zębów u kobiet w ciąży nie stanowi bezpośredniego przeciwwskazania, należy jednak pamiętać, że u każdego pacjenta wykonywanie zdjęć rentgenowskich powinno się ograniczać do minimum.

W stomatologii stosuje się najczęściej zdjęcia cyfrowe co wielokrotnie zmniejsza dawkę promieni, jak również punktowość – co oznacza, że samo promieniowanie kierowane jest bezpośrednio na miejsce którego chcemy uzyskać obraz, a nie np. na jamę brzuszną czego można by obawiać się w przypadku kobiet ciężarnych. Stąd też nazwa radiowizjografia punktowa.

Ocenia się że dawka promieni poniżej 50 µSv (siwert (Sv)jest to jednostka stosowana do oceny zagrożenia promieniowaniem jonizującym) nie ma wpływu na powstanie wad wrodzonych u płodu, natomiast jedno zdjęcie to dawka 1,5 µSv. Co ciekawe każdy Europejczyk otrzymuje średnio dzienną dawkę promieniowania wynoszącą 6,6 µSv, a lecąc samolotem z Warszawy na Teneryfę przyjmujemy 40 µSv.

Trzeba pamiętać, że podczas wykonywania zdjęcia RTG zębów w okresie ciąży niezbędne jest, aby zadbać o odpowiednią odzież ochronną, która powoduje, że promieniowanie dociera tylko w miejsce przez lekarza pożądane.

Jeżeli planujesz ciąże, to koniecznie wybierz się do lekarza stomatologa, aby zawczasu wykonać przegląd zębów. Jeśli jesteś w ciąży i spodziewasz się dziecka – nie ważne w którym tygodniu – specjaliści Blumedica Sucha Las również są do Twojej dyspozycji. Zapraszamy!

KONTAKT I REJESTRACJA

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas 607 382 487