Pewną nowością – jeśli chodzi o zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, plastycznej i regeneracyjnej – jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego oraz jego cennych właściwości. Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi otrzymywanym z krwi pełnej pacjenta podczas odpowiedniej procedury odwirowania i wyizolowania tej frakcji.
– Osocze bogatopłytkowe jest źródłem czynników wzrostu, które biorą udział w gojeniu tkanek. Odgrywa kluczową rolę w migracji, proliferacji i różnicowaniu komórek oraz wspiera syntezę kolagenu. Osocze bogatopłytkowe prowadzi do autologicznej odnowy istniejącej tkanki zapewniając rewitalizację i nawilżenie. Jego właściwości znalazły zastosowanie m.in. w ginekologii estetycznej i regeneracyjnej – wyjaśnia dr n. med. Anna Lewek, specjalista położnictwa i ginekologii z gabinetu Blumedica Poznań / Suchy Las.
Centrum medyczne Blumedica Poznań / Suchy Las przy ul. Obornickiej 85 specjalizuje się w zabiegach z zakresu ginekologii estetycznej, w tym w procedurach z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
ZADZWOŃ DO NAS: 607 382 487
Osocze bogatopłytkowe w ginekologii – zastosowanie
Jak wyjaśnia dr n. med. Anna Lewek – osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie przede wszystkim w ginekologii regeneracyjnej i estetycznej. Zabiegi osoczem pozwalają zregenerować okolice intymne oraz złagodzić objawy charakterystyczne dla okresu okołomenopauzalnego. Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie także w kontekście poprawy zadowolenia z życia seksualnego.
Osocze można zastosować między innymi w następujących wskazaniach:
- suchość pochwy i sromu
- obniżenie satysfakcji seksualnej i zaburzenia orgazmu
- atrofia sromu i pochwy
- pękanie śluzówki i skóry sromu
- nawracające i przewlekłe infekcje sromu i pochwy
- liszaj twardzinowy sromu
- wysiłkowe nietrzymanie moczu I i II stopnia
- świąd, ból, pieczenie, podrażnienie
- blizny po nacięciu krocza i cięciu cesarskim
- rewitalizacja i odmłodzenie skóry okolic intymnych
– Do najpopularniejszych zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego należą mezoterapia okolic intymnych, zabieg O!-shot, leczenie liszaja twardzinowego oraz zastosowanie osocza we wspomnianych wyżej wskazaniach – wylicza dr n. med. Anna Lewek.
Ile kosztuje zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w Poznaniu?
- zabieg o-shot (orgasm-shot) z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – uwrażliwienie łechtaczki – pojedynczy zabieg – 1090,00 zł
- mezoterapia okolic intymnych osoczem bogatopłytkowym – 1000,00 – 1600,00 zł
- terapia blizn po nacięciu krocza z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – 1000,00 – 1600,00 zł
- leczenie liszaja twardzinowego z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – 1000,00 – 1600,00 zł
Osocze bogatopłytkowe Poznań – przebieg zabiegu
Zabieg przy użyciu osocza bogatopłytkowego poprzedzony jest wywiadem i badaniem ginekologicznym oraz oceną wskazań i przeciwwskazań.
– W pierwszej kolejności od pacjenta pobierane jest ok. 10 ml krwi do specjalnej probówki z żelem separującym. Następnie krew jest odwirowywana, co umożliwia uzyskanie ok. 5-6 ml osocza bogatopłytkowego. Procedura zabiegu polega na punktowym lub linijnym okłuciu osoczem docelowych obszarów zabiegowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym odpowiednim kremem znieczulającym i trwa około 30 minut – tłumaczy dr n. med. Anna Lewek.
Udowodniono bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów przy użyciu osocza bogatopłytkowego. Wyniki zostały oparte na dowodach terapeutycznych oraz są poparte dużą liczbą publikacji naukowych.
Przed zabiegiem warto odbyć rutynową kontrolę ginekologiczną oraz przedstawić aktualny wynik cytologii. Zabieg nie może być wykonany w aktywnej fazie infekcji oraz w trakcie miesiączki. Przed podaniem osocza zaleca się wypić 1,5 l wody.
Jaki efekt daje zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ginekologii estetycznej
– Zaraz po zabiegu można spodziewać się niewielkich siniaków, obrzęku w miejscu zabiegowym, nadwrażliwości na dotyk. Pierwszego efektu nawilżenia, zwiększenia satysfakcji seksualnej czy ustąpienia uporczywych objawów należy spodziewać się po 6-8 tygodniach, a maksymalnego efektu terapeutycznego – po 3 miesiącach. Zabieg z wykorzystaniem osocza zaleca się wykonywać co około 12 miesięcy. W określonych przypadkach wskazana jest seria zabiegów w odstępie 1-3 miesięcy – wyjaśnia dr n. med. Anna Lewek, specjalista położnictwa i ginekologii z gabinetu Blumedica Poznań / Suchy Las.
Dla jeszcze większego efektu, zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego warto wspomóc:
- tropokolagenem
- kwasem hialuronowym
- laseroterapią
Osocze bogatopłytkowe – jakie są przeciwwskazania
Przeciwwskazania bezwzględne do zabiegów i procedur z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego:
- zespół zaburzeń czynności płytek krwi
- krytyczna małopłytkowość
- niestabilność hemodynamiczna
- ciężkie zaburzenia metaboliczne lub ogólnoustrojowe
- posocznica
- ostre/miejscowe zakażenia w miejscu wykonywania zabiegu
- pacjent, który nie jest w stanie zaakceptować zagrożeń
Przeciwwskazania względne:
- systematyczne stosowanie NLPZ w okresie 48 h przed zabiegiem
- systematyczne stosowanie innych leków lub suplementów diety, które mogą wpływać na czynność płytek krwi, w okresie 3 dni przed zabiegiem
- wstrzyknięcie kortykosteroidu w miejscu leczenia w ciągu 1 miesiąca przed zabiegiem
- stosowanie kortykosteroidów ogólnoustrojowych w okresie 2 tygodni przed zabiegiem
- używanie wyrobów tytoniowych
- niedawno przebyta choroba lub gorączka
- nowotwór – zwłaszcza krwi lub kości
- choroby autoimmunologiczne, które charakteryzują się obecnością przeciwciał i mają postępujący charakter
- zaburzenia krzepnięcia
- hemoglobina <10g/dl
- liczba płytek <105/ul
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: GINEKOLOGIA ESTETYCZNA POZNAŃ