rejestracja@blumedica.pl

Pierwsza wizyta u ginekologa (adaptacyjna)


W gabinecie ginekologicznym Blumedica Poznań / Suchy Las przy ul. Obornickiej 85 staramy się, aby pierwsza wizyta u ginekologa nie wiązała się dla młodej pacjentki z nadmiernym stresem. W naszym centrum pracują doświadczeni specjaliści, którzy rozumieją, że pierwsza konsultacja ginekologiczna może budzić lęk czy wstyd. Komfortowa atmosfera oraz życzliwość lekarza sprzyjają rozładowaniu napięcia i ułatwiają rozmowę.

Wizyta u ginekologa, nawet dla dorosłych kobiet, jest stresująca. Wizytę adaptacyjną warto przeprowadzić w momencie, gdy nie ma dolegliwości, czyli dodatkowego czynnika, który stresuje pacjentkę. Daje to możliwość spokojnej i merytorycznej rozmowy na tematy, na które normalnie wstydzimy się porozmawiać np. z rodzicami. Wizyta adaptacyjna pozwala też trochę odczarować wyobrażenie o pierwszej wizycie u ginekologa. Pozostaje ona na długo w pamięci kobiety i nierzadko rzutuje na jej podejście do przyszłych wizyt w gabinecie – podkreśla dr. hab. n. med. Katarzyna Ożegowska, specjalista położnictwa i ginekologii.

Pierwsza wizyta u ginekologa w Poznaniu? Dobrze trafiłaś! Zapraszamy do REJESTRACJI na wizytę adaptacyjną.

Centrum ginekologii BLUMEDICA
ul. Obornicka 85, 62-002 Suchy Las / Poznań
(budynek Galerii Sucholeskiej)
Telefon: 607 382 487

Pierwsza wizyta u ginekologa – wizyta adaptacyjna Poznań

Jeżeli chcemy, aby córka zapoznała się z gabinetem i przyzwyczaiła się do obecności ginekologa, to warto rozważyć tzw. wizytę adaptacyjną. Pierwszą konsultację z ginekologiem zaleca się przeprowadzić, gdy nie ma niepokojących dolegliwości. Nie trzeba się spieszyć, odpowiedni wiek pacjentki do pierwszej wizyty u ginekologa to 15-16 lat. Procedury typu cytologia czy badanie dopochwowe – jeśli nie występują alarmujące objawy – wykonujemy standardowo w pierwszym roku od rozpoczęcia współżycia albo po 25 roku życia – tłumaczy dr. hab. n. med. Katarzyna Ożegowska.

Ważną część pierwszej wizyty u ginekologia stanowi rozmowa. Lekarz zapyta o cykl menstruacyjny i czy występują niepokojące objawy. Specjalista uświadomi młodą pacjentkę jak zachowywać higienę podczas miesiączki, może również poinstruować jak prawidłowo założyć tampon. Podczas pierwszej wizyty na fotelu ginekologicznym nie ma konieczności, aby zakładać wziernik czy sondę. Lekarz obejrzy wargi sromowe, zbada przedsionek pochwy, może też wykonać badanie USG przez powłoki brzuszne.

Do gabinetu ginekologicznego warto umówić się po miesiączce, czyli w pierwszej fazie cyklu. Zachęcam pacjentki, aby ubierały się w spódniczkę lub sukienkę, co daje większy komfort – dodaje ekspertka.

ZOBACZ: OPIEKA GINEKOLOGICZNA – NASZA OFERTA

pierwsza wizyta u ginekologa poznań

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Przede wszystkim nie ma powodu do stresu. Niezależnie czy jesteśmy młodymi dziewczynami czy dojrzałymi kobietami, do ginekologa nie trzeba się depilować – to kwestia osobistych preferencji pacjentki. Warto pamiętać, że z punktu widzenia medycznego, włosy łonowe stanowią zabezpieczenie przed infekcjami – podkreśla dr. hab. n. med. Katarzyna Ożegowska.

Podczas wizyty adaptacyjnej w gabinecie ginekologa, lekarz przekaże praktyczne wskazówki np. jak radzić sobie z bólem menstruacyjnym, jak wygląda cykl miesiączkowy oraz wyedukuje na temat antykoncepcji.

Dowiedziono, że jeżeli otwarcie rozmawiamy o edukacji seksualnej, to moment inicjacji seksualnej dziewczynek przesuwa się i staje się późniejszy. Podczas rozmowy z ginekologiem warto także porozmawiać i przedyskutować temat profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV – opowiada ekspertka.

I dodaje:

Obserwuję, że podczas pierwszych konsultacji w gabinecie ginekologicznym dziewczynki chętnie rozmawiają na trudne i wstydliwe tematy. I ta otwartość staje się współcześnie coraz większa, nawet jeśli rodzice wypierają myśl o wczesnej inicjacji seksualnej czy potrzebie dobrania antykoncepcji dla ich młodych córek. Rolą ginekologa jest tu umiejętne poprowadzenie rozmowy, wyedukowanie oraz nawiązanie relacji opartej na zaufaniu – podsumowuje dr. hab. n. med. Katarzyna Ożegowska.

Zapraszamy do rejestracji na konsultacje ginekologiczne i wizyty adaptacyjne do naszych wspaniałych ginekolożek w Blumedica Poznań / Suchy Las.

PRZEJDŹ DO: KONTAKT

POLECAMY: REJESTRACJA ON-LINE

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas 607 382 487