Według danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej aż 85% 6-latków ma próchnicę o różnym stopniu zaawansowania. Powodem takiego stanu jest fakt, że rodzice nie leczą dzieciom zębów mlecznych. Według badań – aż 57% rodziców przyznało, że nie leczy swoim dzieciom mleczaków. TO BŁĄD!
Próchnica to poważna choroba zakaźna prowadząca do wielu powikłań. Jeśli rozwija się na zębach mlecznych, najpewniej zaatakuje także zęby stałe. Najbardziej narażone na infekcję są zęby, które dopiero co się wyrżnęły. Mają one słabiej zmineralizowane szkliwo, a co za tym idzie, są podatne na działanie bakterii. Próchnica wpływa także na organizm naszego malucha.
Ten argument rzadko jednak trafia do rodziców. Aż 87 % jest zdania, że próchnica mleczaków to problem, który rozwiązuje się sam wraz z wypadnięciem zębów. Świadomość skutków ubocznych jest wciąż zbyt mała. Tymczasem próchnica zębów mlecznych może:
- zaburzać u dziecka proces żucia, przyczyniając się np. do częstych bólów brzucha, biegunek i niestrawności
- obecność bakteryjnych ognisk w jamie ustnej może powodować także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, schorzenia sercowo-naczyniowe, stany zapalne nerek, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ropowice, czy ich następstwa, które stanowią stany zagrożenia życia
- zaburzać rozwój kości szczęk, przyczynić się do rozwoju wad zgryzu, a także zaburzyć wyżynanie się zębów stałych
- znaczna ilość bakterii w jamie ustnej może powodować także stany zapalne błony śluzowej oraz zapalenie dziąseł
Usunięcie zajętego przez próchnicę zęba mlecznego to współcześnie ostateczność. Wbrew powszechnym opiniom większość zębów mlecznych powinna pozostać w jamie ustnej dziecka nawet do 10 roku życia. W wieku 6 lat wymianie ulegają zęby sieczny, czyli jedynki i dwójki. Przedwczesna ekstrakcja trzonowców i kłów mlecznych spowodowana ich zniszczeniem może przyczynić się do rozwoju wady zgryzu. Dlatego mleczaki przyjęło się dziś leczyć tak samo, jak zęby stałe. Powód jest prosty. Zmiany próchnicowe w uzębieniu mlecznym stanowią zagrożenie dla nowo wyrzniętych zębów stałych.
Kluczowa jest także profilaktyka. Niestety, zaledwie 15% rodziców potrafi wskazać zabiegi, jakie powinno wykonać się u dziecka, aby zabezpieczyć zęby mleczne. Tymczasem nawet już u 2-3 latka powinno wykonać się pierwszą fluoryzację.
PAMIĘTAJ – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ !
ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ: STOMATOLOGIA